Kadra kobiet: Trzy Muszkieterki

16/09/2020

Selekcjoner reprezentacji kobiet Miłosz Stępiński powołał aż trzy absolutne debiutantki. Zofia Buszewska, Paulina Filipczak oraz Kinga Kozak będą miały okazję zadebiutować w kadrze A w najbliższych meczach eliminacji Mistrzostw Europy przeciwko Czechom.

Trzy Muszkieterki

18-letnia Zofia Buszewska jest podstawową zawodniczką GKS Katowice. W tym sezonie zagrała we wszystkich sześciu meczach ligowych (540 minut), w których strzeliła 1 gola. Zofia najlepiej czuje się na prawej obronie, choć także może występować po lewej stronie. Ze względu na kontuzje koleżanek część meczów w tym sezonie zagrała jednak na środku obrony, co świadczy o dużej wszechstronności młodej kadrowiczki.

Buszewska ma już spore doświadczenie w reprezentacjach młodzieżowych: w sezonie 2018/2019 rozegrała trzy spotkania w reprezentacji do lat 17. W poprzednim sezonie była ważnym elementem kadry U-19 zaliczając 7 meczów, w których zdobyła 1 gola.

Na pierwszy mecz w kadrze A liczy także Paulina Filipczak. Młoda skrzydłowa TME UKS SMS Łódź zdobyła aż 7 goli w sześciu (530 minut) ekstraligowych meczach w tym sezonie. Łodzianki zanotowały komplet zwycięstw i zajmują 2. miejsce w tabeli. Filipczak prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców rozgrywek.

Paulina była także kluczową zawodniczką w kadrze U-19. W latach 2018-2020 rozegrała 17 meczów, w których strzeliła 3 gole.

Najmłodsza z całej trójki Kinga Kozak w tym sezonie zdobyła trzy bramki w Ekstralidze. Napastniczka GKS Katowice jest porównywana do Kim Little, Szkotki z Arsenalu. -Mimo niskiego wzrostu świetnie sobie radzi na poziomie młodzieżowym, ale wśród seniorek nie ma sentymentów, musi jeszcze dużo popracować nad siłą i sylwetką - tak opisuje nową kadrowiczkę Nina Patalon, selekcjoner kadry kobiet U-19.

Kinga była najlepszą strzelczynią (4 gole) reprezentacji do lat 17 w sezonie 2018/2019. W kadrze U-19 rozegrała 7 spotkań, w których zdobyła 2 bramki.

Mecze el. ME: 18.09.2020 o 18:15 (Chomutów) i 22.09.2020 o 18:00 (Bielsko-Biała).

 Zobacz także 

Zofia Buszewskaw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)

Paulina Filipczakw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)

Kinga Kozakw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)