Marcel Zylla. Talent i co dalej?

22/07/2020

Reprezentant Polski do lat 20, Marcel Zylla właśnie opuścił Bayern Monachium. Bawarczycy nie zdecydowali się na przedłużenie kończącego się właśnie kontraktu z młodym Polakiem.

Obiecujące początki

Posiadający dwa obywatelstwa, polskie i niemieckie, Marcel Zylla do Bayernu Monachium trafił z TSV Ludwigsfeld. Występował w Bundeslidze U17, gdzie w ciągu dwóch sezonów rozegrał 40 meczów, strzelił 14 goli i miał 12 asyst. Również w Bundeslidze U19 wiodło mu się bardzo dobrze: W sezonach 2017/2018 i 2018/2019 zaliczył łącznie 36 meczów, których zanotował 7 trafień i 4 asysty.

W tym samych czasie występował w Lidze Młodzieżowej UEFA, gdzie strzelił 3 gole w 7 meczach.

23 listopada 2018 roku zadebiutował w rezerwach Bayernu, wchodząc na ostatnie 9 minut zremisowanego meczu ligowego z FC Pipinsried (1-1). W minionym sezonie na boiskach niemieckiej 3. Ligi zaliczył 13 meczów i 3 bramki.

Rok temu był blisko podpisania kontaktu z Legią Warszawa, ostatecznie jednak transakcja nie doszła do skutku. Obecnie zainteresowanie ofensywnym pomocnikiem wykazują Lechia Gdańsk i Wisła Kraków. Portal transfermark.de wskazuje również na hiszpański Cádiz CF jako potencjalnego nowego pracodawcę Zylli. To z pewnością byłby wymarzony kierunek. Poczekajmy jednak na oficjalne informacje transferowe.

W reprezentacji

Marcel od początku był ważną postacią reprezentacji Jacka Magiery przygotowującej się do Mistrzostw Świata U20, które w 2019 roku odbył się w naszym kraju. Na młodzieżowym mundialu Polacy awansowali do 1/16, a Zylla zagrał we wszystkich 4 meczach - notując bramkę i asystę w wygranym 5-0 meczu grupowym z Tahiti.

W poprzednim, przerwanym przez pandemię COVID19, sezonie Zylla wystąpił w 4 meczach kadry U20 i strzelił bramkę w wygranym meczu z Niemcami. Polska pokonała odwiecznych rywali 4-3.

 Zobacz także 

Marcel Zyllaw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)