Płacheta vs Wojtkowski - pojedynek eks-Byków

17/07/2020

Przemysław Płacheta kończy swój pierwszy, a Kamil Wojtkowski swój trzeci sezon w PKO Ekstraklasie. Obaj przebojowi skrzydłowi jeszcze kilka lat temu przebijali się do składu RB Lipsk, które właśnie rozpoczynało swój marsz ku szczytom Bundesligi.

Młode Byki

Obecni 22-latkowie do RB Lipsk trafili przed sezonem 2015/2016. Skrzydłowy Śląska Wrocław trafił do Niemiec z Polonii Warszawa, natomiast Wiślak z Pogoni Szczecin, w której zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie.

Podczas dwóch sezonów w klubie Red Bulla, grając w Bundeslidze U19 obaj polscy skrzydłowi "wykręcili" przyzwoite liczby: Płacheta zagrał 38 meczów, strzelił 6 goli i miał 3 asysty, podczas gdy Wojtkowski na boisku pojawił się 41 razy, strzelając 10 goli i notując 5 asyst.

Po zakończeniu przygody w Lipsku, Płacheta pozostał w Niemczech (SG Sonnenhof Grossaspach), by wrócić do Polski zimą 2018 roku. Zaliczył 11 meczów w 1-ligowej Pogoni Siedlce, po czym podpisał kontrakt z Podbeskidziem, stając się jednym z objawień ligi w sezonie 2018/2019. A już 29 czerwca 2019 za € 100,000 przeszedł do Śląska Wrocław - znowu szturmem zdobywając uznanie ekspertów. Obecnie mówi się o możliwym transferze do Norwich City - czy pochodzący z Łowicza piłkarz znowu zostanie objawieniem, tym razem The Championship? Miejmy nadzieję.

Pochodzący z Sokołowa Podlaskiego Wojtkowski od razu trafił na głęboką wodę, podpisując kontrakt z Wisłą Kraków. W ciągu trzech sezonów rozegrał w barwach "Białej Gwiazdy" 68 meczów, zdobywając 4 bramki i 2 asysty. Z końcem sezonu (pozostał jeden mecz), wygasa jego kontrakt z Wisłą. Mówi się o zainteresowaniu Cracovii. Ważne, aby w nowym otoczeniu dostawał jeszcze więcej szans.

W reprezentacji

W zakończonym sezonie reprezentacyjnym Płacheta był ważnym graczem w kadrze U21 walczącej o udział w Młodzieżowych Mistrzostw Europy - zagrał w 4 meczach eliminacyjnych i strzelił gola w meczu z Estonią.

Popularny "Wojo" został powołany na październikowe mecze eliminacyjne z Rosją i Serbią - jednak kontuzja pleców pozbawiła go możliwości debiutu w kadrze trenera Michniewicza.

 Zobacz także 

Przemysław Płachetaw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)

Kamil Wojtkowskiw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)