Weekendowe gole reprezentantów

20/07/2020

Adam Buksa, Arkadiusz Milik i Szymon Żurkowski w weekend strzelali gole dla swoich klubów. Tylko Milik cieszył się z trzech punktów. Empoli Żurkowskiego przegrało u siebie, a New England Buksy zremisowało na wyjeździe.

Polskie strzelanie

Polskie strzelanie rozpoczął już w piątek Szymon Żurkowski. 22-letni zawodnik strzelił swojego pierwszego gola w barwach Empoli. Drużyna Polaka prowadziła już 2-0, by ostatecznie przegrać 2-4 z Virtus Entella w meczu 35 kolejki Serie B. "Żurek" grał do 64. minuty. Empoli znajduje się na 9. miejscu w tabeli. Na 3 kolejki przed końcem sezonu ma 2 punkty straty do miejsca dającego szansę gry w barażach o Serie A. Żurkowski do Empoli trafił 30 stycznia na zasadzie wypożyczenia z Fiorentiny.

W sobotę swoje drugie trafienie w MLS zaliczył Adam Buksa. Klub Polaka, New England Revolution, zremisował 1-1 na wyjeździe z DC United i zajmuje drugie miejsce w Grupie C (dwa najlepsze zespoły z sześciu grup plus cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc awansują do fazy play off). Polak zagrał 89 minut. Buksa do Ameryki trafił w grudniu 2019 roku, gdy włodarze NER zapłacili za niego Pogoni Szczecin € 4 200 000.

W niedzielę gola strzelił Arkadiusz Milik, a jego Napoli pokonało Udinese 2-1. Polak wszedł z ławki rezerwowych w 31. minucie meczu, by już kilkadziesiąt sekund później zdobyć bramkę na 1-1. Reprezentant Polski dopełnił formalności po świetnym podaniu Fabiána Ruiza. Napoli jest na szóstym miejscu w tabeli, dającym awans do kwalifikacji do Ligi Europy. Milik w Napoli gra od sezonu 2016/2017, gdy został pozyskany z Ajaxu.

W reprezentacji

W zakończonym sezonie reprezentacyjnym (2019/2020) Milik zagrał tylko w jednym meczu reprezentacji Jerzego Brzęczka. W październikowym meczu el. ME z Macedonią Północną 26-letni napastnik zagrał 23 minuty (zmienił Sebastiana Szymańskiego) i strzelił ważnego gola, dającego Polsce zwycięstwo 2-0.

Żurkowski był wiodącą postacią reprezentacji U21 trenera Czesława Michniewicza na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w 2019 roku. Zagrał we wszystkich trzech meczach, zaliczając gola i asystę w wygranym meczu z Belgią (3-2). Buksa na Mistrzostwach zagrał dwa mecze. Obaj piłkarze zaliczyli też powołania do pierwszej reprezentacji: Buksa w listopadzie 2018 roku na mecze z Czechami i Portugalią, a Żurkowski w marcu 2019 roku na spotkania z Austrią i Łotwą.

Adam Buksaw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)

Arkadiusz Milikw bazie polishfootballalmanac.net (ang.)